Är handlingsplanerna aktuella och vilka insatser och aktiviteter innehåller de?
Arbetsförmedlingen ska upprätta individuella handlingsplaner för alla inskrivna arbetssökande. De ska innehålla en bedömning av stödbehov och planerade insatser och aktiviteter. Handlingsplanerna ska vara aktuella och förnyas vid behov, dock senast sex månader från att den upprättades eller senast förnyades. Vår rapport visar att det finns brister i Arbetsförmedlingens arbete med handlingsplaner.
IAF riktar en anmärkning till Arbetsförmedlingen och begär återkoppling med anledning av följande brister:
- att Arbetsförmedlingen brister i att planera in lämpliga aktiviteter i handlingsplanerna som motsvarar den arbetssökandes behov av stöd och att det i vissa fall helt saknas aktiviteter
- att Arbetsförmedlingen brister i att förnya handlingsplanerna i tid och att innehållet i vissa fall hinner bli inaktuellt
- att handlingsplanerna inte alltid är förnyade i praktiken.
Brister i att planera in lämpliga aktiviteter
IAF bedömer att informationen om den arbetssökandes behov av stöd är tydlig och enhetlig i handlingsplanerna. Trots det brister myndigheten i att planera in lämpliga aktiviteter som speglar den arbetssökandes stödbehov. Det förekommer även att handlingsplaner helt saknar aktiviteter. Tiden i arbetslöshet riskerar att förlängas om arbetssökande inte får aktiviteter som är lämpliga och relevanta utifrån stödbehovet, eller om handlingsplanen helt saknar aktiviteter.
Brister i att förnya handlingsplaner och hålla dem aktuella
IAF bedömer även att Arbetsförmedlingen brister i att förnya handlingsplanerna i tid och att innehållet i vissa fall hinner bli inaktuellt. Granskningen visar även att aktiviteterna i vissa fall hann bli inaktuella innan handlingsplanen förnyades. Inaktuella handlingsplaner kan dels leda till att arbetssökande inte får rätt stöd, dels försämra Arbetsförmedlingens möjligheter att utöva en ändamålsenlig kontroll.
Handlingsplanerna kan inte alltid anses förnyade i praktiken
IAF har undersökt vad det innebär att en handlingsplan förnyas och tagit ställning till om innehållet i de arbetssökandes handlingsplaner kan anses förnyat i praktiken. Bedömningen är att innehållet i handlingsplanerna inte alltid kan anses förnyat i praktiken. Den vanligaste anledningen var att det endast hade tillkommit en ny aktivitet för uppföljning, samtidigt som det inte gick att utläsa av ärendet att Arbetsförmedlingen hade haft kontakt med den arbetssökande. Att handlingsplaner får statusen förnyad i Arbetsförmedlingens systemstöd, oavsett vilken information som förändrats, bedömer IAF inte är avsikten med regelverket. Arbetsförmedlingen bör anpassa arbetet med att förnya handlingsplanerna utifrån syftet med regelverket. På så sätt kan myndigheten säkerställa att handlingsplanerna i praktiken blir förnyade.
Granskningen avser Arbetsförmedlingens arbete med handlingsplaner för arbetssökande med arbetslöshetsersättning och för deltagare i jobb- och utvecklingsgarantin med aktivitetsstöd eller utvecklingsersättning. Vårt resultat bygger på ärendegranskning och statistik från IAF:s statistik- och tillsynsdatabas. Vi har även ställt skriftliga frågor till Arbetsförmedlingen.